Sunday, 26 November 2017

hypersensitive teeth


Problem nadwrażliwości zębiny jest powszechną dolegliwością z którą pacjenci zwracają do gabinetu stomatologicznego. #profesjonalnahigienizacja Pada pytanie co zrobić i jak znieść ból pojawiający się zwykle przy spożywaniu słodkich smakołyków , gorącej kawy czy zmrożonej coli ,a w zaawansowanej utracie twardych tkanek zęba lub utracie przyczepu nabłonkowego mamy do czynienia z bólem pojawiającym się nawet przy nabieraniu powietrza.Struktura zębiny : 
Zębina - jest to żywa zmineralizowana tkanka .W 70% utworzona z materii nieorganicznej i 20%z organicznej. Pozostały element to woda. W okolicy korony pokryta jest szkliwem a w obrębie korzenia - cementem korzeniowym.Zębina zbudowana jest z kanalików. W kanalikach obecny jest płyn zębinowy. Ogromne znaczenie dla zęba ma prawidłowy stan tych włókien i połączonych z nimi komórek w miazdze. W przypadku nadwrażliwości zębiny widoczne jest powiększenie i poszerzenie kanalików To właśnie naruszenie wypustek nerwowych w odsłoniętej zębinie przez szybciej poruszający się płyn wewnątrz kanalika naraża pacjenta na unikanie spożywania jedzenia zimnych pokarmów lub gorących napojów.Co powoduje nadwrażliwość zębiny ? Brak szczotkowania - zbyt mocne szczotkowanie - kwaśne pokarmy i te słodkie - jedzenie pokarmów papkowatych i zbyt twardych.  Bardzo ważne jest aby dentysta rozważył różne problemy stomatologiczne  przed leczeniem nadwrażliwości zębiny.Czyli choroby próchnicowe, choroby przyzębia , nieszczelne prace ,niedopasowane uzupełnienia brakujących zębów ,pęknięcia w szkliwie, ból pozabiegowy czy nawet ból okolicy twarzy pochodzenia niezębowego.Do powstania nadwrażliwości prowadzi :
 • wybielanie zębów ,piaskowanie - nie ma powodu do obaw jeżeli przez kilka dni po zabiegu odczuwasz dyskomfort . To normalne ze nadtlenek dociera również do centralnie położonej miazgi.
 • cofanie dziąseł. Jest to projekt który obejmuje każdego człowieka po 26 roku życia;
 • szorstkie włosie szczoteczki i zbyt mocny nacisk na ząb;
 • cytrusy Ich kwaśne Ph bardzo osłabiają wrażliwe zęby;
 • twarde pokarmy typu cukierek,pestka w łupinie kraszony lud itp.;
 • napoje słodzone gazowane;
Nadwrażliwośc częsciej wystepuje w obrębie szczeki niż żuchwy - jest to spowodowane delikatniejszą budowa przedsionkowej blaszki kostnej,co tez prowadzi do szybszej recesji dziąseł w szczęce niż w żuchwie. ciekawostką jest tez ze dolegliwości częściej dotykają prawej strony jamy ustnej niż lewej. Jest to wynikiem tego ze większość pacjentów jest zwyczajnie prawo ręczynych.Niepróchnicowe przyczyny utraty tkanek zęba  może być spowodowane jedną z patologii - atrycja ,abrazja,erozję ,ab frakcję ,utratę przyczepu łącznotkankowego.Częstość występowania nadwrażliwości zębiny jest wyraźnie  wyższa wśród przypadków z chorobami przyzębia w zestawieniu do osób zdrowych. Aby pacjent mógł poznać swój problem nieodłączne są jego wizyty w gabinecie.#poczujroznice Kiedy pod nasza opiekę trafia pacjent z nadwrażliwością możemy dać mu kilka wskazówek zgodnych ze zdrowym rozsądkiem -
 • stosowanie pasty na nadwrażliwość typu elmex, sensodyne - zaprojektowane specjalnie tak by wnikać w odsłonięte kanaliki zębowe i pasty z niskim wskaźnikiem RDA
 • możemy polecić terapie domową lub profesjonalną środkami z fluorkami typu ; elmex  żel itp.
 • higieniczne żucie gumy - powoduje wytworzenie większej ilości śliny  która wzmacnia szkliwo. 
 • używanie małej i miękkiej szczoteczki do zębów z prostym zaokrąglonym włosiem. Dodatkowo zwilżenie pod gorąca woda włosia - daje nam jego większa elastyczność. 
 • pozbycie się nałogu palenia tytoniu które to drastycznie wpływają na obniżanie się linii dziąsła
 • leczenie bruksizmu , 
 • dobranie metody szczotkowania zębów indywidualnie pod potrzeby pacjenta 
 • pędzlowanie wrażliwych miejsc środkami z chlorheksydyną
 • laseroterapie 
 • hydroterapie 
Leczenie hyperwrażliwości zębów wymaga skutecznej terapii a w pierwszej kolejności wykluczenie innych przyczyn bólu.
Warto też uświadomić pacjentów o wysokiej
skuteczności diety w zmaganiach z chorobami zębów.