Friday, 13 July 2018

#profesjonalnahigienizacjaJak zainteresować pacjenta tematem zdrowia jamy ustnej ?

W pierwszej kolejności należy doczytać jak powinna wyglądać poprawnie spreparowana informacja.
 Kiedy filary wiedzy będą stabilne - będzie można jak w sztuce odejść od kanonu .

Gdy trafiamy na pacjenta, zamkniętego na problem lub tego u którego brak cierpliwości
 możemy zastosować jedną z technik relaksacyjnych jak dźwięki , wibracje , cisza , kontrolowany oddech i staramy się możliwie zadbać o komfort pacjenta.

Po zebranym wywiadzie przychodzi pora na omówienie etiologii powstawania chorób przyzębia, gromadzenia się kamienia i innych dolegliwości. #profesjonalnahigienizacja
Warto przyjrzeć się jak wygląda styl życia naszego pacjenta .
I szukać tam konkretnych zachowań które przyczyniają się do problemów w jamie ustnej.
Czy pacjenci mają  rezygnować ze zdrowia gdy posiadają braki zębowe ,paradontozę i inne?

Poświęcenie kilku minut na udzielenie wskazówek do poprawy stanu zdrowia jamy ustnej bywa zbawienne dla pacjenta i komfortu jego życia. Czasem pacjent nie wie o co pytać a jego wiedza ogranicza się do ludowych porzekadeł. Gdzie i kiedy udać się do specjalisty ,jak zaradzić powracającej próchnicy ,o powiązaniu postawy ciała z przypadkami ortodontycznymi   - takie informacje są kluczowe do osiągnięcia pełni zdrowia pacjentów.
Model zębowy ,jak i przykłady uzupełnień protetycznych ,szyn i prac z zakresu medycyny estetycznej w gabinecie są wyjątkowo pomocne, u nieświadomych swoich możliwosci pacjentów.

Zazwyczaj pacjent kojarzy wizytę w gabinecie stomatologicznym z przykrą koniecznością. Pochwalenie pacjenta za chęć stosowania nowej techniki szczotkowania i odwagę w użyciu po raz pierwszy w życiu nitki właśnie przy nas - może być krokiem księżycowym
Pacjenci od momentu  wykonania samodzielnie ćwiczeń na modelu są spokojniejsi o swoje umiejętności i chętniej zaopatrzą się w wybrany przez nas zestaw przyrządów do higieny.
Po wyjaśnionym instruktarzu nadchodzi czas na zarekomendowania produktów do higieny.
Musimy wspomnieć o  nitce,szczoteczce ,płukance, mamy też skrobaczki do języka , butelkowe szczoteczki i całą gamę past.

Znajdujemy sposób aby wyjaśnić że aby wybielić zęby należało by wyleczyć stany zapalne i próchnicę,
Bierzemy pod uwagę skoki motywacji w higienie jamy ustnej.
Zasada jest taka - pomagamy wyjść pacjentowi z błędnego kółka w którym siedzi bo mu krwawią dziąsła.
Przypominamy że nitkujemy delikatnie z myślą o brodawkach dziąsłowych ale krew na nici nas nie przeraża. Wszystko po przeprowadzeniu profesjonalnych zabiegów i trzymaniu sztywnych zasad higieny domowej ustablizuję się.
Szczotkujemy zęby pastą z fluorem. Szczoteczka musi mieć dopasowaną głowice do wielkości koron zębów - oscylujemy w szczoteczkach miękkich  - które przy dobrej pracy higienistek jako jedyne powinny ostać się na rynku #slimsoft.
Szczoteczki elektryczne mają swój rytm i ruch dlatego też prosimy pacjentów o jedyne delikatne przesuwanie z korony zęba umytego na kolejnego bez niepotrzebnych ekstra przypadkowych ruchów.
Ten układ myśli dotyczyć będzie bardzo standardowego pacjenta - pacjenta wręcz statystycznego.
No comments: