Skip to main content

1/90 Słodzisz?



W związku z ostatnimi wydarzeniami na Świecie możesz być jedna z osób,która zamykając swoja ksiazke pacjentów zyskała dodatkowe 9-11 h w ciągu dnia. 


Mam nadzieje,że na końcu internetu znajdziesz link do mojego bloga,wejdziesz na wyżyny ambicji i razem ze mna przejdziesz przez kilka krótkich kursów
które poprawia twoja pewnosc siebie w zawodzie higienistki. 
Cukrzyca a zdrowie jamy ustnej.1/90 

Na zdrowie jamy ustnej naszych pacjentów wpływ mają czynniki podane poniżej, 


Wielu z naszych pacjentów ale też bliskich nawet  nie zastanawia sie nad możliwościa bycia diabetykiem tymczasem jest to choroba bardzo powszechna w Europie. Warto mieć świadomość że nasi koledzy z pracy,przyjaciele i członkowie rodzin mogą mieć cukrzycę. W tym celu należy samemu poszerzając wiedzę a nawet projektować spotkania w pracy które otworzą nas na lepsze rozpoznanie choroby.

Warto aby w takich spotkaniach uczestniczyli wszyscy członkowie zespołu biorac pod uwage szczególnie ważną role rejestratora medycznych.To ich wskazówki docierają do pacjentów jako pierwsze.

Niezbędnym narzędziem do efektywnego leczenia jest sprawdzanie historii choroby pacjenta.Historia medyczna,w tym uwzględnione leki powinny być odświeżane przy każdym leczeniu i sprawdzane na każdej wizycie. 

  • Czy jesteś uczulony na penicylinę?
  • Czy jesteś uczulony na jakieś leki,jedzenie lub materiały?
  • Czy bierzesz tabletki,używasz inhalatorów,kremów ?
  • Czy byłeś leczony lub hospitalizowany w ostatnim czasie ?
  • Czy masz cukrzycę lub ktoś z członków twojej rodziny jest cukrzykiem ?
Pacjenci z cukrzycą mogą być też leczeni z powodu innych powiązanych dolegliwości.W tym leków przeciwdepresyjnych,przeciwnadciśnieniowych i przeciw dławicy piersiowej. Niektóre z nich wpływają na zdrowie jamy ustnej,więc w razie wątpliwości należy sprawdzić  w formularzu i zanotować w dokumentacji pacjenta.

Badanie pacjenta powinno rozpocząć się od dokładnego zbadania poprzez palpację głowy i szyi.
Oglądniecie skóry twarzy,tkanek przyzębia,policzków,gardła i języka.(ok 2min)

Badanie to moze ujawnic szereg problemów zwiazanych z cukrzycą w tym suchość ust ,zakażenia jamy ustnej i owrzodzenia.

Kserostomia :
-częste nawadnianie może pomóc złagodzić objawy w innym przypadku jak lepki język,ból w jamie ustnej moze pomóc sztuczna ślina.
Owrzodzenia :
powierzchowne pasty przeciwbólowe mogą sprawić zniesienie dyskomfortu.Wrzody które nie goją sie do 3 tyg należy pokazać do specjalisty.
Pleśniawki: 
Leczenie jest wymagane najczęściej za pomocą kremów/żeli przeciwgrzybicznych. Ważne aby potraktować też środkiem antyseptycznym wszystkie wyjmowane uzupełnienia i aparaty.

Zanotowanie badania periodontologicnzego jest w przypadku pacjenta z cukrzyca bardzo wazne.
Cukrzyca może się przyczynić do powstania choroby dziąseł.Nieleczone dziąsła mogą być utrudnienie w leczeniu cukrzycy. 
Niezbędne więc jest monitorowanie pacjenta bardzo regularnie i modyfikowanie częstotliwości wizyt podtrzymujących.

Należy sprawdzić czy występuje próchnica przez badanie sondą jak i zdjęcia RTG. Zaniedbana cukrzyca może mieć powiązanie z częstym występowaniem ubytków ponieważ glukoza występująca w ślinie jest atrakcyjna w pokarm dla bakterii próchnicowych.
Nie należy ignorować ryzyka próchnicy zwłaszcza u starszych pacjentów - można wprowadzić fluoryzacje.

Hipoglikemia,występuje w gabinecie stomatologicznym bardzo często.Hipoglikemia gdy poziom cukru we krwi pacjenta spada zbyt nisko. Warto odświeżać informacje gdzie i w jakich ilościach przechowywać cukier,słodzone napoje,glukożel,glukagon
Jak może objawiać się hipoglikemia ?

Jak w przypadku wielu chorób cywilizacyjnych tej również można zapobiegać badając regularnie poziom cukru,nie opuszczania posiłków i wyrównywanie poziomu insuliny przez pacjentów zdiagnozowanych.

Nic bardziej nie motywuje naszych pacjentów niż obiecanie poprawy warunków w jamie ustnej jak i osiągniecie tego celu.Należy jednak zawsze mieć na uwadze że raz zdiagnozowana choroba dziąseł obliguje do umieszczenia pacjenta w grupie pacjentów periodontologicznych do końca życia.

A jak Ty radzisz sobie z pacjentami z grupy ryzyka ?

Comments

Popular posts from this blog

Welcome to "The Good Side"

June 11 ,2016 Welcome to "The Good Side" - A Haven for Dental Hygiene Enthusiasts! Hello, wonderful readers! Today marks a special occasion for "The Good Side" as we embark on a journey to explore the world of dental hygiene together. I'm thrilled to welcome you to my blog, where we'll dive into the ins and outs of oral care, share knowledge, and celebrate the art and science of dental hygiene. Why "The Good Side"? Dental hygiene is not just a profession; it's a passion and a commitment to the well-being of others. This blog is our space to foster positivity, share insights, and build a community dedicated to the pursuit of excellent oral health. About Me: Your Dental Hygiene Guide Allow me to introduce myself. I'm Patrycja, your dental hygiene enthusiast and guide on this exciting journey. With 10 of experience in the field, I've witnessed the transformative power of proper oral care and hygiene practices. What to Expect In the

Gra Memory

Gra memory jest doskonałym ćwiczeniem na pamięć i koncentracje. Lubicie taką formę nauki?  Już wkrótce opublikuje projekt który będzie w tym samym sensie przybliżał terminologie ze stomatologii. Chętnych do zabawy właczę w jego realizacje. Napisz do mnie : matrongal@gmail.com Jest to moja ulubiona metoda nauki - przez zabawę.  Gra polega na odnajdywaniu z pośród rozrzuconych kart - par z tym samym słowem.  Polecam wam blog  @madampoliglot jest to miejsce świetne do rozpoczęcia nauki wymarzonego języka obcego. Znajdziecie tam cenne wskazówki i ciekawe rozwiązania dotyczące nauki języka.

Laseroterapia i Laseropunktura [fizjoterapia 1]

Czy zgodzicie się że zawód Higienistki Stomatologicznej jest traktowany nie poważnie ? Instytucje jak Szkoły Policealne tworzą kierunek , często przypadkową kadrę i wypuszczają na rynek pracownika ,który nie ma pojęcia o przyswajaniu wiedzy , potrzebie jej aktualizacji